Saint Albert Boys Track

We hope that you enjoy the site and welcome your comments.
Please visit our advertisers as they help make this site happen.

St. Albert Falcons Track 2023

2023 SA State Track Medalists

---------------------- 

2022 State Track Results: 

Thursday:

DSC 0009 (Medium)

Shot Put Final - Mia Allmon was 18th w/ 33-03.50

DSC 0043 AAAAA (Medium)

3,000 Final - Reese Duncan was 19th w/ 12:00.95

Colin AAA 3  (Medium)

3,200 Final - Colin Lillie was 6th w/ 9:56.34

Brandon AAA 2  (Medium)

Shot Put Final - Brandon McCall was 20th w/ 43-06.50

DSC 0177 AAAAA (Medium)

200m Prelim - Brendan Monahan was 1st w/ 22.48

DSC 0291 AAAAA (Medium)

4x800 Final: Luke Wettengel, Adam Denny, Hadyn Piskorski, & Parker Heisterkamp were 21st w/ 8:48.32

Carly AAA 1  (Medium)

100m Prelim - Carly McKeever was 13th w/ 13.63

Brendan AAA Pre 100M  (Medium)

100m Prelim - Brendan Monahan was 1st w/ 11.25

Friday:

DSC 0030 AAAAA (Medium)

Discus Final: Mia Allmon was 22nd w/ 90-07

DSC 0101 AAAAA AAA LLLLLL  ZZZZZZ (Medium)

100m Hurdles Prelim: Lauren Williams was 17th w/ 16.59

DSC 0202 AAAAA (Medium)

4x200 Final: Carly McKeever, Lauren Williams, Lydia Sherrill & Ellie Monahan were 19th with 1:51.98

DSC 0180 AAAAA (Medium)

400m Hurdles Final: Lauren Williams was 17th w/ 1:10.53

 DSC 0243 AAAAA (Medium)

4x100 Prelim: Brendan Monahan, Tony Busch, John Helton & Keaton Barnes were 23rd w/ 45.70

Brendan AAA 2  (Medium)

400m Final - Brendan Monahan was 6th w/ 51.05

Saturday:

100m Final: Brendan Monahan was 5th w/ 11.14

200m Final: Brendan Monahan was 3rd w/ 22.22

DSC 0142 AAAAA (Medium)

1,600 Final: Colin Lillie was 7th w/ 4:34.46

DSC 0069 AAAAA (Medium)

1,500 Final: Reese Duncan was 20th w/ 5:18.02 

-------------------------

 

Photo May 18, 9 37 15 PM

2019 State Runner-Up!! 

 2018 St. Albert Falcon State Track Champions

2018 State Champions!

2018 Falcon Track State Championship Welcome Back Ceremony

2018 State Champions!


2018 State Track 113

THE FALCONS ARE YOUR 2018 1A STATE TRACK CHAMPIONS!!!

----- 



2019 Falcon Track Districts 4

Congratulations to the 2019 Falcons for winning their 10th straight District Meet! It was also their 12th win in 14 years. Truly remarkable!! 


 All-Time Falcon Track Records 

----------------



KMAland Boys Track & Field (4/23): AHSTW, Creston, Heelan, Worth County, Sacred Heart claim team titles

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

AHSTW, Creston, Heelan, Worth County and Sacred Heart claimed team titles, Underwood, F-M, Lenox, SBL, Stanberry and Johnson-Brock were runners-up More...

KMAland Girls Track & Field (4/23): F-M, Mount Ayr win home meets, Riverside, Wayne, Rock Port also win meets

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Fremont-Mills and Mount Ayr won their home meets, Tri-Center led the way in Audubon and Riverside, Rock Port and Wayne also collected team titles More...

Lynx claim city tennis crown

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Abraham Lincoln boys tennis claimed the city title after sweeping the No. 1 brackets and taking first in two other singles brackets.“It’s More...

KMAland Boys Tennis (4/23): Shenandoah wins state-ranked battle with Glenwood

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Shenandoah won a huge state-ranked battle with Glenwood, Abraham Lincoln claimed the Council Bluffs city championship and Clarinda, Atlantic, More...

KMAland Boys Golf (4/23): Shenandoah, Clarinda, Atlantic shoot low in H10 dual wins

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Shenandoah, Clarinda and Atlantic shot low to win H10 duals while Tri-Center, Underwood, CAM, Mount Ayr, Nodaway Valley, Southeast Warren, Syracuse More...

KMAland Girls Golf (4/23): Red Oak beats Clarinda, Glenwood, St. Albert, Mount Ayr, MSTM also winners

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Red Oak beat Clarinda, Glenwood edged Shenandoah, St. Albert clipped Tri-Center + Underwood, Riverside, Mount Ayr, Southeast Warren and Martensdale-St. More...

KMAland Girls Soccer (4/23): Big nights from Hull, Smith lead to wins for Underwood, AL

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Tieler Hull and Allison Smith went crazy in wins for Underwood and Abraham Lincoln, Thomas Jefferson and Plattsmouth won on penalty kicks and More...

KMAland Boys Soccer (4/23): The Platte claims Trailblazer Conference Tournament championship

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

The Platte won the Trailblazer Conference Tournament championship, Harlan and Riverside both won by a single goal and Treynor, Glenwood, Lewis More...

KMAland Girls Track & Field (4/22): Glenwood wins home meet, Auburn takes Falls City title

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Glenwood won their home meet, Ashland-Greenwood and Auburn won in Nebraska, LC, JCC and Plattsmouth were runners-up & Atlantic and Falls More...

KMAland Boys Track & Field (4/22): Riverside, Glenwood, Falls City capture team titles

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Glenwood and Falls City won their home meets, Riverside was the team champion in Woodbine and Plattsmouth, Shenandoah, Logan-Magnolia, AHSTW, More...

KMAland Boys Soccer (4/22): AHSTW, Treynor, Denison-Schleswig get dominant wins

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Treynor, Denison-Schleswig and AHSTW rolled while St. Albert, Kuemper Catholic, Abraham Lincoln, Sioux City North and The Platte also picked More...

KMAland Girls Soccer (4/22): Tri-Center snags impressive win over St. Albert

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Tri-Center knocked off St. Albert while Harlan, Kuemper Catholic, Missouri Valley, Logan-Magnolia and LeMars picked up wins in KMAland girls More...

KMAland Boys Golf (4/22): Kuemper Catholic wins in Denison Tourney, Shenandoah, Lenox, Sidney, CAM, Clarinda also among winners

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Kuemper won the Denison Tournament, Shenandoah beat Red Oak, Sidney edged East Mills and CAM paced the Rolling Valley Conference field in Monday’s More...

KMAland Girls Golf (4/22): 13 area teams win duals on busy Monday

Posted: 04/23/2024 - by Charlie Narmi

Clarinda, Red Oak, LC, Sidney, Heartland Christian, Nodaway Valley, Underwood, Logan-Magnolia, Riverside, Treynor, Southeast Warren, Boyer Valley More...

Early strike helps Saintes edge past Lynx

Posted: 04/20/2024 - by Charlie Narmi

For the first time since 2014, the Class 1A No. 11 St. Albert defeated Abraham Lincoln 1-0 at Gale Wickersham Stadium on Friday evening...Click More...

Lynx second-half surge downs Falcons

Posted: 04/20/2024 - by Charlie Narmi

Abraham Lincoln scored three unanswered goals to pull away from Class 1A No. 8 St. Albert in this inner-city contest at Gale Wickersham Stadium More...

KMAland Boys Tennis (4/19): St. Albert, Kuemper, SW Valley land wins

Posted: 04/19/2024 - by Charlie Narmi

St. Albert, Kuemper, Creston and Southwest Valley picked up wins while Heelan won twice and Maryville was in competition at the Lafayette Tournament More...

KMAland Girls Tennis (4/19): Heelan gets two 9-0 wins, LC, Kuemper, St. Albert win in Hawkeye Ten

Posted: 04/19/2024 - by Charlie Narmi

Heelan got a pair of 9-0 wins, Lewis Central downed Denison-Schleswig, Kuemper rolled and St. Albert beat Harlan in KMAland girls tennis Thursday. More...

-ARCHIVES-

Advertise on StAlbertSportsFan.com
What is the greatest individual year by a Falcon basketball player?
1967 - Rod Kessler - 20.8 ppg, 13.9 rpg, SA - 20-2
1969 - Dan Ring - 21.7 ppg, 18.1 rpg, SA - 11-9
1973 - Tim Cannon - 21.8 ppg, 10.3 rpg, 7.17apg, SA - 17-6
1974 - Kevin Carroll - 22 ppg, 7.4 apg, 3.6 spg, SA - 14-4
1975 - Marti Wolever - 19.8 ppg, 13 rpg, 5.68 apg, SA - 19-6 1st place
1976 - Jim Haas - 21.0 ppg, 17 rpg, SA - 12-11
1993 - Tony Mauer - 20 ppg, 2.5 spg, 39% on 3's, SA 24-2 2nd place
2003 - Matt O'Connor - 21.5 ppg, 2.39 spg, 31% on 3's, SA - 22-6 3rd place

Results
 

StAlbertSportsFan.com -
jnarmi@iabar.org - -
Powered By CyaNet Sports